Болгарія (болг. България), офіційно — Республіка Болгарія — держава в Південно-Східній Європі, у східній частині Балканського півострова, займає 22 % його площі.

Населення — 7 153 784 особи, площа території — 110 993 км². Посідає 103-тє місце у світі за територією і 102-тє за чисельністю населення. У Європейському союзі посідає 11-те місце за територією і 16-те за чисельністю населення.

Столиця.

Столиця Болгарії — Софія, з населенням понад 1,4 мільйона осіб. Історія Софії сягає восьмого століття до нашої ери, коли на цій території було розташоване велике фракійське місто. Офіційна мова — болгарська. Країна була названа на честь етнічної групи болгар.

Географія.

Болгарія розташована на Балканському півострові, межує з Румунією на півночі (кордон проходить по річці Дунай), Сербією і давньою Македонією на заході, Грецією і Туреччиною на півдні та омивається Чорним морем на сході. Загальна площа країни становить понад 110 квадратних кілометрів.

Майже половина території Болгарії вкрита горами. Найкрасивіший з гірських хребтів — Пірін, а найвища гора Болгарії — Мусала (2 925 метрів заввишки).

Пам’ятки Болгарії:

Печера Магура, Деветашка, Ледянка…., химерні скельні утворення — Чудне Мостове, Скелі Білоградчик та інші, красиві водоспади: Крушунські водоспади, «Райсько-Прискало» (висота 124,5 м) та ще 300 різноманітних водоспадів. Багато давніх фракійських святилищ: Беглік Таш, Глухий Камінь тощо.

А скільки в Болгарії стародавніх церков і монастирів (понад 160), найзнаменитіші — це Рильський, Роженський, Дряновський, Бачковський, Сокольський та інші. Є збережені фортеці: Баба Віда, Букелон, Асенова та інші. Пам’ятки, що охороняються Юнеско: Мадарський вершник, Несебр … Усе перерахувати досить важко. Тому відпочивальнику на чорноморському узбережжі влітку або в горах взимку є багато варіантів, що подивитися і куди з’їздити. Болгарія славиться олійними трояндами, які цвітуть по всій Казанликській долині, відомій як Трояндова долина, продукти з троянд — олії, креми, мило — часто купують туристи як подарунок з Болгарії так і для особистого використання. Високо в горах трапляються дуже рідкісні та красиві квіти — едельвейси. Національні парки: Вітоша, Золоті піски, Ропотамо, Стенето та інші.

До речі, в Болгарії можна не тільки відпочити на морі або покататися на лижах у горах, але можна і підлікувати здоров’я на бальнеологічних курортах Болгарії. Природні мінеральна вода і грязі, а також чисте повітря і м’який клімат — чудова підмога в лікуванні на таких курортах Болгарії, як Велінград, Санданські, Хисаря, Банкя, Павло Баня, Кюстенділ, Девін, Сапарева Баня..

Коротка інформація

Колись давно невеличку Болгарію називали «Балканською Пруссією», і це було влучне визначення. Проте ті часи вже геть забуті, і нині Болгарія — це гостинна балканська країна, куди щороку приїжджають понад 3,5 млн. туристів, щоб відпочити на Чорноморському узбережжі або покататися на лижах у горах Родопі та Ріла.

Клімат і погода

Клімат у Болгарії помірно-континентальний, холодна, волога, сніжна зима чергується з сухим, спекотним літом. Взагалі Болгарія — це дуже сонячна країна. Середня температура у квітні-вересні — +23 C, а середня річна температура — +10,5C. На узбережжі Чорного моря клімат морський, середня температура в липні — від +19C до +30C.

Найкращий місяць для катання на лижах у Болгарії — січень.

Море в Болгарії

Болгарія на сході омивається водами Чорного моря. Довжина берегової лінії становить 354 км. На Чорноморському узбережжі Болгарії перші поселення з’явилися ще в V столітті до н.е. З кінця травня до кінця вересня середня температура Чорного моря біля болгарських берегів — +25C.

Історія Болгарії

Територія сучасної Болгарії була заселена ще в глибоку давнину. Сама держава Болгарія має 1 300-річну історію. За кількістю археологічних пам’яток Болгарія посідає третє місце у світі (після Греції та Італії).

Найбільш ранні жителі болгарських земель — фракійці, про яких згадує вперше давньогрецький історик Геродот. До речі, легендарний Спартак, який підняв повстання рабів у Стародавньому Римі, був за народженням фракійцем.

Перше Болгарське царство створив у середині VII століття легендарний хан Аспарух, який об’єднав булгарів, що прийшли на Балкани з Центральної Азії, і місцеві слов’янські племена. Слід зазначити, що Болгарія була першою слов’янською країною, яка прийняла християнство (це сталося у 864 р. н.е.). Наприкінці IX століття офіційним алфавітом у Болгарії стала кирилиця.

У 1014 році під ударами військ Візантійської імперії розпалося Перше Болгарське царство. Тільки 1185 року було відновлено болгарську державність, після утворення Другого Болгарського царства. Під час багаторічного правління царя Івана Асена II (1218-1241) Болгарія досягла зеніту своєї слави, переживши економічний, релігійний і культурний розквіт.

Однак, наприкінці XIV століття болгарські землі стала завойовувати Османська імперія, і Болгарія знову втратила свою незалежність. Правління турків у Болгарії тривало близько п’яти століть.

Із середини XIX століття Болгарія вела численні війни з Османською імперією за незалежність. На боці болгар у цих війнах активно брали участь російські солдати. Зрештою, 22 вересня 1908 року було проголошено незалежну Болгарію.

Після поразки в Першій світовій війні в Болгарії 1918 року було створено авторитарну диктатуру царя Бориса III, яка проіснувала до 1943 року.

Під час Другої світової війни Болгарія воювала на боці Німеччини, проте після смерті царя Бориса III вона відмовилася від союзу з німцями. Після закінчення Другої світової війни було проголошено Народну Республіку Болгарія (це сталося у вересні 1946 року).

У червні 1990-го року в Болгарії відбулися перші вибори на багатопартійній основі, а в листопаді 1990 року країна стала Республікою Болгарія.

У 2004 році Болгарія увійшла до блоку НАТО, а 2007 року її прийняли до Європейського Союзу.

Культура

На культуру Болгарії помітний вплив справили стародавні греки та римляни. Досі в цій країні збереглися сотні історичних пам’яток, побудованих ще до нашої ери.

Болгарські народні свята і звичаї сягають тих далеких часів, коли люди намагалися приношеннями задобрити таємничі сили природи. Болгарський фольклор вважається одним із найбагатших на Балканах. «Танець вогню» — стародавній релігійний ритуал у Болгарії. Босі люди танцюють на тліючому вугіллі, що допомагає, як вірять болгари, позбутися хвороб.

Щоб зрозуміти болгарську культуру ми радимо туристам побувати на Святі Троянд біля міста Казанлика. Цей унікальний фестиваль проводиться вже багато років поспіль. Існує легенда, що за часів Римської імперії на території сучасної Болгарії вирощували 12 видів троянд.

Самые популярные фольклорные болгарские фестивали – «Пирин поет» и «Рожен поет». Ежегодно эти народные праздники посещает огромное количество людей (по официальным данным – более 150 тыс. человек).

Среди наиболее известных болгарских писателей и поэтов обязательно следует назвать Ивана Вазова (1850-1921), Димчо Дебелянова (1887-1916) и Димитара Димова (1909-1966).

Кухня Болгарії

Болгарська кухня близька до традиційної європейської кухні, хоча, звичайно, вона має свої особливості. Багато в чому болгарська кухня схожа на кухню Греції та Туреччини. Традиційні продукти для болгар — йогурт, молоко, сир, помідори, болгарський перець, картопля, цибуля, баклажани, а також фрукти.

Найвідоміші болгарські традиційні страви — овочевий «шопський салат», гювеч, пиріг «Гарбузник», коржик «катма», холодний суп «таратор», гарячий суп «чорба», кебаб, мусака, голубці «сармі», яхнія, салат із помідорів «лютениця», а також пастарма.

Серед болгарських десертів відзначимо гріс-халву, родопську баніцу і яблучний пиріг.

У Болгарії дуже популярний йогурт, який часто подають із різними фруктовими та ягідними добавками, і айран.

Болгарія славиться своїми білими і червоними винами, а також ракією (горілка з фруктів). Крім того, в Болгарії роблять мастику, міцністю 47 градусів, і м’ятний лікер мента.

Сувеніри/покупки

Ми радимо привозити з Болгарії такі сувеніри:

— кукерські маски (це народні маски, які з’явилися в Болгарії кілька століть тому). Кукери в раннє Середньовіччя відганяли злих духів і закликали родючість. Маски роблять із дерева, шкіри, хутра та пір’я;
— картини місцевих художників із зображенням традиційних болгарських будинків;
— вироби народних промислів, особливо з дерева, глини та кераміки;
— ляльки в традиційному болгарському одязі;
— вишиті вироби, зокрема рушники, скатертини та серветки; — мідне карбування і мідну турку; — солодощі (наприклад, болгарський рахат-лукум і халву);
— продукцію з рожевою водою або з рожевою олією;
— вина і міцні алкогольні напої.

Години роботи установ

У Болгарії магазини працюють:
Пн-Пт: з 9.30 до 18.00 Сб: з 8:30 до 11:30.

Години роботи банків:
Пн-пт: — з 9:00 до 15:00.

Пункти обміну валют працюють до 18:00 (але деякі відкриті цілодобово). Обміняти валюту можна в аеропорту після прибуття або відправлення, або в готелі.

Валюта Болгарії

Болгарський лев — офіційна валюта Болгарії. Один лев (міжнародне позначення: BGN) дорівнює 100 стотинкам. У Болгарії користуються банкнотами таких номіналів:
— 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 левів.

У грошовому обігу перебувають також монети номіналом:
— 1, 2, 5, 10, 20 і 50 стотинок;
— 1 лев.

Приймаються картки Visa, MasterCard, American Express (рідше — Diners Club і Airplus), а також дорожні чеки.

Митні обмеження

До Болгарії безмитно можна ввезти до 200 штук сигарет, 1 л міцних алкогольних напоїв, 2 літри вина, 500 грамів кави, 100 грамів чаю, 50 мл парфумів, 250 мл туалетної води. Гроші в розмірі понад 1 тис. доларів необхідно вносити в декларацію.

Заборонено ввозити в Болгарію наркотики, вогнепальну зброю і боєприпаси (якщо, звісно, немає дозволу), холодну зброю, небезпечні хімічні речовини і порнографічні матеріали.

Корисні телефони та адреси

Посольство Болгарії в Україні:Адреса: м. Київ, вул. Госпітальна, 1
Телефон: (044) 246-72-37
Факс: (044) 235-51-19
E-mail:embbul@carrier.kiev.ua

Посольство України в Болгарії:Адреса: Болгарія, 1618, Софія, вул.Боряна, 29
Телефон: +10-359 (2) 955-94-78
Факс: +10-359 (2) 955-52-47
E-mail: emb_bg@mfa.gov.ua

Екстрені телефони
Правочна — 144
Дорожня допомога — 146
Швидка медична допомога — 150
Пожежна служба — 160
Поліція — 166

Час у Болгарії

Болгарія розташована у східноєвропейському часовому поясі. Кожної останньої неділі березня час у Болгарії переводять на 1 годину вперед (літній час), а в останню неділю жовтня стрілки годинника переводять на 1 годину назад (зимовий час).

Різниці з часом в Україні немає. Тобто якщо в Софії, наприклад, влітку 9:00 ранку, то в Києві теж 09:00 ранку.

Чайові

У Болгарії чайові становлять 10-12% від рахунку. Такі чайові зазвичай дають у ресторанах, барах і таксі. Покоївці в готелі зазвичай дають 1 євро на день. Носильникам в аеропортах і на вокзалах — від 1 євро, залежно від ваги та кількості багажу.

Медицина

Для в’їзду в Болгарію не потрібні жодні обов’язкові щеплення.

Безпека

Радимо туристам у Болгарії побоюватися крадіжок і кишенькових злодіїв. Такі злочини відбуваються, зазвичай, в аеропортах, вокзалах, у місцях великого скупчення людей, а також на пляжних курортах. Тому не створюйте враження, що Ви багата людина, у якої багато грошей. Автомобіль залишайте тільки в охоронюваних місцях. Ніколи не забувайте цінні речі в автомобілі.

Туристам у Болгарії краще не їсти їжу, запропоновану незнайомцем або малознайомою людиною, оскільки це один із методів пограбування іноземців. Цінні речі та документи зберігайте в сейфі готелю.

Водопровідна вода безпечна для пиття, проте іноді вона неприємна на смак або колір. Тому краще пити бутильовану воду.


Несебр

 — жемчужина Болгарии: шедевр архитектуры, сохранившийся до наших времен. Город расположен на скалистом полуострове 850 м длиной и 300 шириной в 37 км севернее Бургаса.

Несебр — один из древнейших городов Европы. Доказано, что его история исчисляется как минимум тремя тысячелетиями: ежегодно археологи открывают все новые следы древних культур и цивилизаций, живших на полуострове. Несебр включен в список мирового культурного наследия: в 1956 году он был объявлен городом-музеем, а с 1983 года Несебр находится под эгидой ЮНЕСКО.


Слынчев-Бряг (Солнечный Берег)

К северу от Несебыра, в красивом одноименном заливе, лежит самый большой морской курорт страны — Слынчев-Бряг (Солнечный Берег). Курорт расположен в 35 км к северу от города Бургас и в 95 км от Варны, узкой полосой протянувшись вдоль одного из самых длинных пляжей Болгарии.

Слынчев-Бряг состоит из более 130 ресторанов, ночных заведений, баров и дискотек.

Курорт славится мелким золотистым песком, естественными песчаными дюнами (самые красивые из них находятся в южной части побережья), множеством специализированных детских санаториев и игровых площадок, а также чистым и пологим берегом. Пляжная полоса длиной около 10 км и шириной от 30 до 40 метров отгорожена с суши высокими песчаными дюнами. Средняя дневная температура здесь колеблется летом от +22°C до +30°C, а температура воды — от +20°C до +26°C.

Море здесь очень чистое, дно безопасное, с пологим уклоном, опасных рыб или морских животных нет. Пляжный сезон длится с мая по сентябрь. Множество отелей, почти полторы сотни ресторанов, спортбаров, ночных клубов, кафе и дискотек расположены прямо вдоль береговой черты, а на самом пляже есть медицинские и информационные центры.

Оправдывая славу идеального места для семейного отдыха, Слынчев-Бряг предлагает маленьким гостям детские бассейны, игровые площадки, опытных аниматоров и воспитателей в детских садах, работающих круглосуточно. Пока малыши заняты веселыми играми, можно сходить в театр или кино, прогуляться по магазинам или рынкам или тоже заняться активным отдыхом.

Курорт Солнечный берег в топ-3 у британцев

Как стало известно, в 2016 году, в рейтинге Worldwide Holiday Costs Barometer — Солнечный Берег по дешевизне отдыха оказался на второй позиции.
Причем, британцы посчитали, что за год цены на СБ снизились сразу на 18%.
А сутки отдыха на болгарском курорте в 2016 году обходилось среднестатистическому туристу в 29,49 фунтов.
Как оказалось, это лишь на 0,17 фунта дороже, чем стоил отдых на португальском курорте Алгарве, который в итоге оказался на 1-й позиции рейтинга самых бюджетных курортов.
А в топ-6 самых бюджетных направлений вошли также Кейптаун (Южная Африка) — 34,55 фунта/сутки, Коста-дель-Соль (Испания) 35,61 фунта/сутки, Мармарис (Турция) 38,83 фунта/сутки, Будапешт (Венгрия) 39,40 фунта/сутки и Прага (Чехия) 40,19 фунта/сутки.
Отметим, в 2016 году эксперты Holiday Barometer проводили свои исследования на 44 курортных направлениях, в расчет стоимости отдыха брался ужин на двоих, напитки и солнцезащитный крем.

Как добраться до Солнечного Берега

Курорт находится в стороне от больших городов и крупных транспортных узлов, поэтому добираться придется через соседние города — Бургас или Варну. Денежные и временные затраты на авиаперелет примерно одинаковые, разница в стоимости билетов — 10-20 EUR. Цены на странице указаны на январь 2017 г.

Ехать из Бургаса ближе, он находится в 40 км от Солнечного Берега. Транспорт отправляется с Южного автовокзала, до которого от воздушных ворот каждый час ходит автобус № 15. Летом машины до курорта курсируют каждые 10-30 минут с 6:00 до 23:50. Зимой рейсов меньше, а интервалы больше. Один из маршрутов в сторону курорта проходит мимо аэропорта и остановки в 300 м от него (ориентир — знак с перечеркнутой надписью «квартал Сарафово»). Так что ехать в центр города на автовокзал необязательно, но вместо 20 минут придется подождать 40. Проезд в одну сторону стоит 6 BGN (детский — 3 BGN, до 7 лет — бесплатно), путь займет около часа. Таксист довезет быстрее, минут за 40, но за поездку возьмет не меньше 55 BGN.

Проезд на общественном транспорте по городу в Бургасе и Варне стоит 1 BGN.

Из Варны, что в 1,5 часах езды от курорта, добираться дороже, такси обойдется не меньше, чем в 100 BGN. Чтобы сэкономить, нужно сначала доехать от аэропорта до Центрального автовокзала на автобусе № 409 (около 15 минут). Оттуда ежедневно курсируют 3 рейса (в 8:00, 9:00 и 14:00) до Несебра и Бургаса, которые проходят через Солнечный Берег. На дорогу придется потратить почти 2 часа и 12 BGN. Все автобусы прибывают на автовокзал в центре курорта, по дороге останавливаются еще в нескольких местах.


Кухня и рестораны Солнечного Берега

На курорте встречаются заведения местной, европейской, восточной, индийской, итальянской, русской и британской кухонь. В меню болгар много приготовленных на гриле овощей, мяса и рыбы. Кроме того, тут обязательно нужно попробовать молочные продукты. Почти в каждом заведении гостям предложат первые блюда. Летом спросом пользуется «таратор» — холодный суп на кислом молоке с чесноком, огурцами и грецкими орехами. Другие традиционные блюда — «мусака» (картофельная запеканка с мясным фаршем и соусом) и «катино мезе» (рубленая свинина с луком и грибами). Для сладкоежек подают много разнообразных лакомств — варенья, джемы, запеченную в меду тыкву, халву и другие восточные сладости.

Отведать на завтрак свежую выпечку с ароматным кофе можно в местных кондитерских — «сладкарницах». Для быстрых перекусов на набережной полно заведений фастфуда — кафе и пиццерий, есть и международные сети — KFC и «Макдоналдс». Все это подойдет экономным туристам — прием пищи стоит 8-25 BGN на человека. Чтобы бюджетно пообедать, нужно искать рестораны вдали от набережной и центра курорта, там вполне можно уложиться в 25-30 BGN на двоих. Ужин на две персоны в популярном заведении, вроде «Ханского шатра» или стилизованного под корабль «Санта-Клара», обойдется до 50 BGN.

Сколько же стоит питание в Болгарии? Конечно, однозначного ответа на этот вопрос нет и не может быть – все зависит от конкретного заведения. Ясно, что дюнер, купленный на улице, по цене своей будет значительно отличаться от ужина в роскошном ресторане. Хотя насытиться им вполне можно.

кафе уличное

В общих чертах, если рассказать во сколько обойдется питание в Болгарии. Тут на каждом углу если не ресторан, то кафе, а если не кафе, то баничарница. В курортных местах заведения расположены особенно густо, в спальных районах – пореже, но тоже есть. В Болгарии очень любят сидеть в часы досуга в кафе за чашечкой кофе/рюмочкой ракии/бокалом пива, неспешно беседуя со знакомыми. При этом совершенно необязательно что-то постоянно заказывать: можно растягивать чашку кофе на час, и официанты ничего не скажут, и даже взгляды выразительные бросать не будут. Летом все сидят на открытых террасах, где можно курить (а курят болгары много).

Что бы ни говорили поборники здорового питания, а фастфуд был, есть и, наверное, всегда будет популярным. Современный ритм жизни не всегда позволяет посвятить еде достаточно времени, и еда на бегу становится спасением.

кафе акция

Конечно, в Болгарии есть вездесущие Макдоналдсы, традиционно любимые туристами не только за быстрое обслуживание, но и за бесплатные туалеты. По сравнению с другими «быстрыми» заведениями, Макдоналдс в Болгарии не так уж и дешев: обычный гамбургер обойдется в 1,2 лева (0,6 евро), филе-о-фиш в 3,49 лева (1,8 евро), биг тейсти – 5,99 лева (ок. 3 евро), средняя порция картошки 2,30 лева (1,2 евро), рожок с мороженным – 70 стотинок (0,35 евро), стандартный молочный коктейль 2,89 лева (1,5 евро).
Большинство болгар предпочитают закусывать дюнером (разновидность шаурмы, куда в Болгарии помимо мяса, овощей и соуса еще щедро добавляют жареную картошку и даже… рис). Стоимость дюнера в зависимости от размера варьируется от 1 до 2 лев.

мороженое
Мороженое летом — желанная еда

Разнообразные булочки, бублики, пиццы и, конечно, традиционные баницы с разными начинками тоже очень популярны. Стоимость их начинается от 50 стотинок.
Еще из уличной еды очень популярна приготовленная на пару кукуруза: зерна в стаканчиках с приправами по вкусу (чеснок, перец, масло, пармезан, кетчуп и т.п.). Стоимость а зависимости от порции от 1,2 до 3 левов.
Запить все это можно кофе или горячим шоколадом из автомата. Стоимость начинается от 50 стотинок за стаканчик.
Летом, когда ничего горячего есть не хочется, можно побаловать себя мороженным.

Самое простое «мягкое» мороженое в вафельном стаканчике обойдется в 0,8-1 лева в зависимости от размера порции. Вкусное и сытное итальянское мороженое – от 1,29 лева за шарик.


Аквапарк «Action»
Лучший отдых на море в Болгарии

Аквапарк «Action» – это комплекс, расположенный в западной части курорта Солнечный берег на территории общей площадью примерно 3,6 кв. км. Добраться до него можно на бесплатном транспорте. Фирменные автобусы регулярно отвозят всех желающих посетить аквапарк с территории курортов Солнечный берег, Святой Влас, Несебр и Равда.

Парк располагает 30 различными видами водных аттракционов, предназначенных для посетителей любого возраста. На территории комплекса находится множество горок: самая высокая достигает в высоту 18 метров, самая длинная – 120 метров. Максимальная скорость спуска с одной из горок составляет 60 км/час. Наибольшей популярностью пользуются экстремальные «Камикадзе», «Свободное падение», «X-Treme» и др. Среди наиболее значимых аттракционов значится также динамичный водяной спуск «Ниагара» и горка закрытого типа со множеством изгибов «Чёрная дыра».

Любителям менее активного отдыха, а также детям понравятся 330-метровый водоём с течением «Ленивая река», огибающий почти половину территории аквапарка, и просторный бассейн с искусственными волнами.

Специально для маленьких посетителей предусмотрена детская зона, включающая в себя неглубокий бассейн, водный замок, разбившийся пиратский корабль, фигуры животных, выполненные в натуральную величину, и другие интересные развлечения. Искусственные каньоны, фонтаны, водопады, горки и многое другое ожидают Вашего ребёнка при посещении захватывающего аттракциона «Остров Приключений». Кроме того, в аквапарке предоставляются услуги аниматоров, которые проводят с малышами занятия по водной гимнастике, танцам, стрельбе, а также играют с ними в подвижные игры.

На территории комплекса находится небольшой зоопарк, в котором представлено несколько видов птиц (фазан, павлин, гуси и т. д.) и животных (шотландский пони, эму, лань и др.), среди которых карликовые кенгуру, коза, овца и свинья.

Поскольку аквапарк «Action» располагается под открытым небом, посетители могут позагорать в специально обустроенных для этого местах. Зонтики и шезлонги предоставляются бесплатно.

Помимо этого комплекс располагает несколькими коктейль-барами, кафе-мороженым, рестораном, караоке, местом для проведения дискотек

Прокрутить вверх
Мы используем cookie-файлы для наилучшего представления нашего сайта. Продолжая использовать этот сайт, вы соглашаетесь с использованием cookie-файлов.
Cookies používáme, abychom nejlépe reprezentovali naše stránky. Pokračováním v používání těchto stránek souhlasíte s používáním souborů cookie.
We use cookies to best represent our site. By continuing to use this site, you agree to the use of cookies.
Принять